Kariyer Hedefinizde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kariyer hedefinizi belirlerken özellikle orta veya uzun vadeli bakmanız son derece önemlidir.


Yapacağınız işten vazgeçmeniz için hangi durumların gerektiği, farklı bir maaş veya farklı şehirde, sektörde bir iş olanağı bulunduğu taktirde bu işi yapmaya devam edip etmeyeceğinizi sorgulamalısınız.


Kısa vadeli olarak sevmediğiniz işleri yapmanız mümkün olsa dahi, orta ve uzun vadede mutlaka hem mutlu hem de huzurlu hissedeceğiniz meslekleri seçmeniz gereklidir.

Mülakatlarda Kariyer Hedefi Sorusu

Bir iş başvurusunda, 5 yıl sonra veya 10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz sorusuna popülist cevaplar verilmesi hiç doğru değildir. Mülakatta direkt olarak muhatap olduğunuz kişinin dahi 5 yıl sonra aynı şirkette çalışması garanti bir hedef değilken, sizin bu alanda aynı şirketle yıllarınızı geçireceğinizi garanti etmeniz son derece uçuk bir hedef olarak görülebilir. Hayaliniz, istekleriniz, çalışma hayatında yapmak istedikleriniz, kazancınızın ulaşmasını istediğiniz seviye, mutlu olabileceğinizi düşündüğünüz seviye hakkında bir hedef belirtmeniz çok daha mantıklı bir cevap olacaktır.

İşe ihtiyacınız olduğu gibi, firmanın da personele ihtiyacı olduğunu unutmamanız gereklidir. Sadece 1 yıl sonrası için herhangi bir planın başarıyla sonuçlanma ihtimali bile son derece düşükken, aynı şirkette ve aynı işi yıllar boyunca yapmanızın ihtimali son derece düşük olabilmektedir. Bunun yerine, kendinizi geliştirerek pek çok alanda en iyi olmak için çaba sarf edebileceğinizi ve mutlaka nitelikli bir personel olarak çalışmaya devam edebileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Mülakatlarda genelde dürüstlük ve gerçekçilik, iş başvurusunda bulunan kişinin işsizlik kaygısı yüzünden tercih edilmiyor. İnsan kaynaklarından bir personelle görüşüyor olmanız nedeniyle, onu da düşünmeye sevk edebilecek zekaya ve ikna kabiliyetine sahipseniz, iyi bir özgeçmişe de sahip olduğunuz göz önünde bulundurulduğunda, başarılı sonuç elde etme ihtimaliniz yükselecektir.

Tek Şirkete Dayalı Kariyer Hedefi

Kariyer hedefinizi oluştururken, firmanın da sizden en az sizin kadar yararlanması son derece önemlidir. Aksi taktirde, katma değer üretemiyor olmanız nedeniyle, emekliliğe kadar aynı kurum bünyesinde çalışmanız son derece zor olacaktır. Şirketin verimi yükseltmek, çalışanlarını ve ekibin çalışma prensiplerini güncellemek için pek çok girişimi olabilir. Bu noktada hem personellerin mağdur olmaması hem de insan kaynakları tarafından personel seçilirken daha gerçekçi davranılması gerekiyor.


İlginizi çekebilecek blog yazılarımız

Diksiyonun Kariyerinizde Etkisi

Diksiyonun Kariyerinizde Etkisi

SS Finans ile kariyerinizi yönlendirin

Bilgilerinizi bize bırakın, biz sizi arayalım.