Yöneticilik ve Liderlik

Yöneticiler tarafından özel olarak liderlik girişiminde bulunulması fakat tam anlamıyla başarılı olunamaması, pek çok projeyi ve firmayı derinden etkiler.

İnsiyatif kullanamayan, değişiklikler yapmaktan kaçınan, hitabet yeteneği bulunmayan, zekasına güvenilmeyen kişiler lider olarak görülmeyeceği gibi, yönetici de yapılmaması gereklidir.

Yöneticilik Nedir Nasıl Yapılır?

Liderliğin sadece insanlara emir verme ve azarlama olarak algılanması, pek çok işletmenin özellikle büyüme döneminde büyük sorunlarla karşılaşılmasına neden oluyor. Yöneticiliğin temelinde, belirli bir sisteme uygun hareket etmek, personelleri ve ekibin her bir alanını bu sürece uygun şekilde yönlendirme amacı bulunur. Kurallar, sistem, teknoloji, plan ve projeler önceden belirlenen politikalara göre değerlendirilir.

Liderler ise bu süreçte kuralları hem firmanın hem de ekip arkadaşlarının lehine olacak şekilde düzenlemek durumundadır. Yöneticilerin sert mizaçlı olması gibi bir zorunluluk, özellikle son yüzyılda tamamen yok olmaya yüz tutmuş bir davranıştır. Sevgi, saygı ve iş bölümünün düzenli bir şekilde yapılması, ekibin her parçasının kendini değerli hissetmesi sağlanmalıdır. Yöneticilerin hitabet gücündeki yetersizlik, ekip arkadaşlarının belirli bir kısmından veya tümünden daha bilgisiz olduğunun düşünülmesi, firmanın yapısını da doğrudan olumsuz etkilemektedir.

Liderlik Nedir Nasıl Yapılır?

Bir projenin, işin veya işletmenin lideri olan kişi, bu alanda ekibe dahil ettiği herkes kadar bilgili olmak zorundadır. Tam olarak detaylara hakim olmasa dahi, sürecin nasıl işlemesi gerektiğini ve sorun çıktığı taktirde bu sorunları nasıl çözeceğini bilmelidir. Aksi taktirde, kaos ortamının oluşması, çalışanların arasında dedikodu çıkmaya başlaması, projenin sürekli olarak aksaklıklarla karşılaşması kaçınılmaz bir durumdur.

Her işletmede lider hem ekip arkadaşlarını bir arada tutmalı hem de aynı projeyi her birine belirli alanlarda, kendi kapasitelerine uygun şekilde çalışmalarını isteyerek hitap etmelidir. Çalışanın fazladan çalıştırılmak istenmesi, bu süreçte diğer bir personelin hiç çalışmadığıyla ilgili dedikoduların oluşması, hem lidere hem de işletmeye büyük zararlar verir. Zekası ve vizyonu kadar, hoşgörüsü ve adaletli olmasıyla da ön plana çıkması gereken liderler, köklü değişiklikler yapmaktan korkmayan ve ekibinin yeterliliğini fark edebilen kişilerden oluşur.


İlginizi çekebilecek blog yazılarımız

Diksiyonun Kariyerinizde Etkisi

Diksiyonun Kariyerinizde Etkisi

SS Finans ile kariyerinizi yönlendirin

Bilgilerinizi bize bırakın, biz sizi arayalım.